Огляд портативної ігрової консолі Valve Steam Deck
Портативні консолі вже давно і впевнено увійшли до життя багатьох геймерів. Дані пристрої набули небаченої популярності ще на початкових етапах розвитку ігрової індустрії. Портативні приставки характеризуються компактними розмірами, підтримують велику кількість ігор, тому вони стають незамінним вибором для багатьох геймерів. Довгий час лідером серед виробництва даних девайсів була компанія Nintendo. Кожен геймер хотів отримати таку бажану приставку Game Boy, а потім і Nintendo Switch.
Згодом у Nintendo з'явився конкурент – техногігант Sony, який випустив моделі Sony PSP/PS Vita. Вони відразу набули великої популярності у покупців. Крім того, багато інших виробників почали випускати свої портативні приставки, адже кожному хотілося повторити успіх Nintendo. І ось на початку цього року американська компанія Valve Corporation презентувала свою портативну ігрову консоль під назвою Steam Deck. Варто зазначити, що на її появи чекали багато ПК-геймерів. У сьогоднішньому огляді ми познайомимося з цим незвичайним девайсом.
Комплектація
Варто сказати, що комплектація в цій моделі дуже скромна. Крім портативної ігрової консолі, покупець також отримає зарядний пристрій, чохол, гарантійний талон, а також інструкцію. Захисний кейс тканинний та виконаний у чорному кольорі. Виглядає він просто і непомітно. Звичайно, варто враховувати, що сама консоль Steam Deck злегка більша за Nintendo Switch. Якщо покласти пристрій у кейс, розміри консолі Steam збільшаться ще на кілька сантиметрів. Однак сам кейс оснащений ручками для зручнішого транспортування, і візуально виглядає як невелика валіза. Всередині чохла оксамитове покриття та виїмка для консолі. Тому портативна консоль буде надійно захищена від різних механічних пошкоджень.
Апаратна конфігурація
Новинка оснащена сенсорним IPS-дисплеєм діагоналлю 7 дюймів із співвідношенням сторін 16:10. Роздільна здатність екрану склала 1280х800 пікселів. Також варто відзначити, що пікова яскравість дисплея становить 400 нит. Крім того, дисплей підтримує частоту оновлення 60 Гц. Варто сказати, що екран яскравий, він здатний передавати якісну чітку картинку під час ігрового процесу. Запасу яскравості вистачить, щоб зображення на екрані залишалося чітким навіть при яскравому денному освітленні.
Базова версія Steam Deck має 64 ГБ eMMC (PCIe Gen 2 x1). Також варто відзначити, що дана консоль представлена ще у двох варіантах: на 256 ГБ та 512 ГБ. Однак у цих версіях використовується вже NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4 або PCIe Gen 3 x2). Варто зазначити, що старша модель отримала також деякі доповнення та покращення. Так екран цієї версії отримав якісніше захисне покриття. Крім того, покупець також отримає ексклюзивний захисний чохол, набір профілів у Steam та ексклюзивну тему для віртуальної клавіатури.
Покупці, які придбали базову версію, можуть розширити пам'ять свого пристрою. Це стало можливим завдяки наявності порту для карт microSD. Як апаратна платформа використаний гібридний процесор AMD APU 0404 з максимальною тактовою частотою 2,8 ГГц. За обробку графіки відповідає відеочіп RDNA 2 з вісьмома обчислювальними блоками. Швидкодія консолі забезпечує 16 ГБ оперативної пам'яті типу LPDDR5. Варто також відзначити, що Steam Deck працює під керуванням ОС SteamOS Holo.
Крім того, портативна консоль оснащена активною системою охолодження. Завдяки цьому навіть при інтенсивних навантаженнях корпус пристрою залишається теплим. Також варто зазначити, що у тиші користувач може почути шум вентиляторів. Однак на середній гучності цей шум заглушується і власник зможе максимально насолодитися якісним ігровим процесором. Ця модель отримала стереодинаміки, а також подвійний мікрофон. Також варто сказати, що девайс оснащений 3,5-мм аудіороз'ємом для підключення дротових навушників.
Просте та зручне управління
Варто сказати, що якість всіх елементів управління знаходяться на досить високому рівні. Клавіші приємні на дотик і мають високочутливу тактильну віддачу. На геймпаді знаходяться кнопки A B X Y, хрестовина, лівий та правий аналогові тригери, лівий та правий бампери, кнопки «Вид» та «Меню». Також варто відзначити, що консоль отримала додаткові 4 елементи управління (R5/R6 та L5/L6), як у Xbox Elite Controller. Завдяки цьому під час гри користувач зможе задіяти усі пальці. Це дуже допомагає в іграх, у яких для керування потрібно використовувати багато кнопок. У звичайних геймпадах такі додаткові елементи управління використовуються хіба що в дорогих преміальних моделях.
Сенсорні панелі потрібні для навігації, набору тексту та управління в деяких іграх. Дані невеликі тачпади мають досить приємний вібровідгук. Також варто відзначити наявність гіроскопа, який дозволяє точніше прицілюватися за допомогою руху самої приставки. Активувати його можна дотиком до правого стику. Також на корпусі консолі є спеціальна кнопка Steam. При натисканні на цю клавішу відкривається головне меню з доступом до бібліотеки ігор, магазину та налаштувань.
Якщо вам потрібно зробити знімок екрану, передбачена комбінація Steam+R2. На правій стороні розташована кнопка "...", яка потрібна для виклику бічної панелі. Тут користувач зможе регулювати гучність, яскравість дисплея, вибрати режим продуктивності та багато іншого. Також для регулювання гучності передбачені спеціальні механічні кнопки, розташовані у верхній частині корпусу. Поруч знаходиться 3,5-мм аудіороз'єм. З іншого боку, можна знайти інтерфейс USB Type C для підключення зарядного пристрою та клавішу живлення. Екран пристрою також чутливий. Варто сказати, що він не отримав олеофобного покриття, тому на ньому залишатимуться відбитки пальців. Однак за наявності тачпадів використовувати сенсорний дисплей доведеться лише у крайньому випадку.
ПЗ та функціональність
Консоль працює на базі операційної системи SteamOS Holo. Варто сказати, що інтерфейс консолі отримав чудовий дизайн. Крім того, він досить добре адаптований та продуманий. Навіть ті, хто раніше ніколи користувався подібними пристроями, зможуть дуже швидко розібратися що до чого. Крім того, при першому увімкненні на екрані з'являтимуться різні корисні підказки. Додаткова інформація представлена на офіційному сайті та в інструкції, що входить до комплекту.
Варто зазначити, що у бібліотеці зверху будуть відображатися ігри, які добре оптимізовані під Deck. Дані ігри гарантовано працюватимуть без технічних збоїв. Також вони підсвічуватимуться і в магазині. Тобто як бачимо, підказки користувач отримуватиме всюди. Такий підхід виробника дуже підкуповує. Адже використовувати Deck максимально зможуть навіть ті, які раніше не грав на подібних портативних консолях.
На цю ігрову приставку можна також встановлювати сторонні програми. Для цього передбачено підтримку браузера Google Chrome. Працює він швидко, тому користуватись ним буде зручно кожному. Однак слід зазначити, що спочатку при введенні тексту можуть виникнути проблеми. Але потім згодом можна звикнути. Чимало випадків, коли деяким користувачам вдається встановлювати Windows 10 на Steam Deck. Однак при цьому знижується автономність та збільшується кількість багів.
Ще однією фішкою став режим трансляції гри. На комп'ютері можна запустити гру, а потім по Wi-Fi транслювати картинку на приставку. Також використовувати цю портативну приставку можна і в стаціонарному режимі. Для цього достатньо підключити кабель USB Type C-HDMI. Для робочого столу передбачено спеціальний режим. Так до консолі можна по Bluetooth підключити бездротову мишу та клавіатуру. Так користувач зможе грати в ігри та навіть працювати в Google Docs через вбудований веб-браузер.
Автономність
Для заряджання цієї ігрової приставки використовується комплектний блок живлення потужністю 45 Вт. Повного заряду акумулятора вистачає приблизно на 8 годин автономної роботи, але все залежить від ігор. Наприклад, у казуальних іграх одного заряду вистачає п'ять годин. Вимогливі ААА ігри розряджатимуть батарею набагато швидше. Однак у налаштуваннях користувач може обмежувати FPS (15, 30, 60), TDP графічного прискорювача, а також регулювати частоту GPU та багато іншого. Всі ці маніпуляції можуть трохи продовжити час автономності пристрою.
Також слід згадати і про нагрівання консолі. Як було раніше сказано, при інтенсивних навантаженнях APU може нагріватися до 80 градусів. У такому режимі користувач звичайно ж чутиме шум від вентилятора. Однак завдяки своїй продуманій конструкції, приставка не завдасть ніякого дискомфорту своєму власнику. Адже задня панель корпусу мало нагрівається.
Підсумки
Steam Deck є досить потужною портативною консоллю, яка поки не має аналогів на сучасному ринку. Завдяки вдало розташованим елементам управління, користувач отримає безліч позитивних емоцій від ігрового процесу. Також варто згадати і зручний захисний кейс. Однак багатьом покупцям можуть не сподобатись габарити приставки. При цьому варто сказати, що під час гри повністю забуваєш про розміри консолі. Хороша ергономіка сповна компенсує габарити.
Багато хто називає Steam Deck прямим конкурентом консолей Nintendo Switch. Однак, це абсолютно не так. Незважаючи на те, що Switch має таку ж вартість і менші розміри, вона має набагато меншу продуктивність. Також варто відзначити, що багато серверів, які підтримує Nintendo Switch платні. Steam Deck отримала безліч безкоштовних ігор зі Steam. Також власникам даної консолі є ігри як зі Steam, так і з інших лаунчерів. Тому консоль Steam Deck чудовий варіант як для любителів іноді пограти в улюблені ігри у громадському транспорті, так і для справжніх геймерів.